Birma jako miejsce na wakacje

20 lutego 2017

Egzotyczne wakacje. To hasło kojarzy się większości z nas
z resortami all inclusive
w miejscach pełnych zabawy
i rozrywki. Nie wszyscy jednak takich atrakcji oczekują od rodzinnego wyjazdu. Proponujemy dziś na egzotyczny wypad kraj, w którym można poczuć się naprawdę wyjątkowo. Pełno tu cennych zabytków, fascynujących miejsc oraz przyjaźnie nastawionych ludzi. Bo taka właśnie jest Birma.

Rangun, czyli czar dawnej stolicy
W trakcie podróży do Birmy nie sposób ominąć Rangun, miasta, które jeszcze do 2005 roku było stolicą kraju. Wszechobecny rozgardiasz jest nieco męczący, ale wszelkie niedogodności wynagrodzą nam niezwykłe zabytki. Do najważniejszych należy pagoda Shwe Dagon. Jest to imponująca stupa mieniąca się od złota i drogocennych kamieni. To swego rodzaju relikwiarz. Znajduje się tu, bowiem osiem włosów Buddy. W związku z tym, Shwe Dagon uznawana jest za jedno z najświętszych miejsc. Nie ma możliwości ominąć tłumu pielgrzymów i wiernych.

Wśród świętych miejsc czołową pozycję zajmuje także równina tysięcy pagód, czyli Pagan. Nawrócony na buddyzm król Anawrahta, w XI wieku nakazał wznoszenie tutaj kolejnych budowli. Na skutek rozkazu władcy na obszarze 40 km kwadratowych powstało w bardzo krótkim czasie aż 5 tysięcy świątyń. Miejsce to zachwyca, a zarazem niepokoi. Wydaje się być krainą zapomnianą przez czas.

Niezwykłe jezioro Inle
Jezioro Inle stało się domem tutejszych rybaków. Dzięki temu, że jest bardzo płytkie wzniesione zostały domy na palach. Rybacy nie muszą codziennie wypływać z brzegu na połów. Jezioro sprawia wrażenie wioski otoczonej pływającymi polami. Obok domów mieszkańcy posiadają, bowiem swoje własne mini uprawy.

Można tu zaobserwować dosyć specyficzny sposób wiosłowania. Członkowie plemienia Intha potrafią tak opleść stopy dookoła wiosła, by poruszając jedynie nogami móc dotrzeć w dowolne, nawet odległe miejsce.

Ciekawostką Inle jest Klasztor Skaczących Kotów. Mnisi znaleźli tu wyjątkowy sposób na przyciągnięcie turystów. Koty, którym nadano powszechnie znane imiona jak Rambo, Lady Gaga czy Michael Jackson zostały przez nich nauczone sztuki skakania przez obręcze. Turyści zachwyceni oglądają popisy czworonogów nie szczędząc datków dla klasztoru.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *