Nie tylko pyszna, ale i zdrowa. Właściwości zdrowotne czekolady.

20 lutego 2017

Nie ma nic lepszego na poprawienie sobie nastroju, niż kostka pysznej czekolady. Zamykamy oczy, czujemy jak rozpływa się w ustach… i już jesteśmy w świecie dzieciństwa i radości. Okazuje się jednak, że czekolada jest nie tylko wyjątkowa ze względu na swój cudowny smak. Zawiera także mnóstwo wartościowych składników, a jej właściwości prozdrowotne są znane nie od wczoraj.

Czekolada dostarcza energii
Czekoladę doceniają sportowcy. Po dużej aktywności fizycznej jest w stanie szybko przywrócić odpowiedni poziom energii. Przydaje się również przy wzmożonym wysiłku intelektualnym. Wiedzą o tym studenci, którzy ratują się nią w trakcie sesji. Czekolada zawiera dobroczynne związki cukrów i tłuszczy. Przy niewielkiej objętości jest bardzo kaloryczna. Warto o tym pamiętać i nie spożywać jej w nadmiarze.

Czekolada w walce z cholesterolem
Kakao i czekolada to również źródło unikalnych tłuszczów nasyconych, które przyczyniają się do produkcji dobrego cholesterolu. Samo ziarno kakaowe i gorzka czekolada w ogóle nie zawierają cholesterolu. Inaczej jest w przypadku czekolady mlecznej. Do jej produkcji używa się mleka, jednak w takiej ilości, że czekolada mleczna zawiera minimalną ilość cholesterolu.

Czekolada i jej działanie pobudzające
Zamiast kawy kostka czekolady? To dobry pomysł. W czekoladzie znajdują się minimalne ilości teobrominy i kofeiny. Są one jednak w stanie pobudzić nasz ośrodkowy układ nerwowy. Czekolada może sprawić, że nasze serce zacznie lepiej bić. Wpłynie również na rozluźnienie mięśni odpowiedzialnych za oddychanie. Według najnowszych badań zarówno teobromina, jak i kofeina zmniejszają uczucie zmęczenia i poprawiają koncentrację.

Pozytywny wpływ czekolady na układ pokarmowy
Kakao zawiera aż 14 % rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego błonnika pokarmowego. Ma, zatem bardzo korzystny wpływ na nasze trawienie. Błonnik znajdujący się w czekoladzie poprawia perystaltykę jelit. Pomaga także utrzymać ściany jelit i żołądka w czystości. Kostkę czekolady możemy, więc uznać za swego rodzaju miotełkę, która wymiecie z naszego układu trawiennego wszelkie zalegające tam nieczystości.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *