O zaletach krzeseł zdrowotnych

20 lutego 2017

Wybierając krzesła kierujemy się zazwyczaj ich designem oraz ceną. Na nieco dalszy plan schodzą rozmaite parametry techniczne. Tymczasem to one mają one decydujący wpływ na nasze zdrowie. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że niewłaściwie dobrane krzesło może powodować takie problemy, jak bóle kręgosłupa na różnych jego odcinkach, bóle głowy i ogólne przemęczenie. Wybór krzesła jest szczególnie istotny wówczas, gdy spędzamy na nim kilka godzin dziennie np. wykonując pracę biurową.

Krzesła biurowe, krzesła ergonomiczne, krzesła zdrowotne. Zamieszanie pojęciowe
Trudno dziwić się, że większość z nas ma mgliste pojęcie na temat krzeseł i ich ergonomii, gdy nawet sami sprzedawcy krzeseł gubią się w stosowanych określeniach i nie wiedzą dokładnie, jaki wpływ mają poszczególne modele na nasze zdrowie. Sprzedaż krzeseł, podobnie jak ich zakup, przebiega bardzo często jedynie w oparciu o ich wzornictwo i cenę. Niedoświadczony klient może poczuć się w tej sytuacji mocno zdezorientowany zwłaszcza, że sprawy nie ułatwiają producenci, którzy podchodzą do oznaczania krzeseł w dosyć niefrasobliwy sposób.

Zalety krzeseł zdrowotnych
Zwykłe krzesła biurowe, a nawet tzw. krzesła ergonomiczne mogą niestety przyczyniać się oraz powodować negatywne następstwa zdrowotne takie, jak skrzywienie boczne kręgosłupa, wypadanie dysku, czy mniej lub bardziej uciążliwe bóle pleców. Stosowanie krzeseł zdrowotnych nie tylko nie grozi żadnymi dolegliwościami, ale również im zapobiega.

Podstawową zaletą krzesła zdrowotnego jest ruchome siedzisko na sprężynie, które umożliwia ruchy miednicy w trakcie siedzenia. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że siedząc wykonujemy określone ruchy na boki oraz do przodu. Każdy taki ruch ma swój początek w obszarze miednicy. Dlatego też wybierając krzesło trzeba zwracać szczególną uwagę na możliwość wykonywania ruchu miednicą. Powinno być to jedno z podstawowych kryteriów wyboru krzesła.

Nasze ciało i kręgosłupy nie są przystosowane do tego, aby cały czas utrzymywać jedną pozycję. Człowiek jest istotą mobilną. Nie zmienią tego nasze przyzwyczajenia czy charakter pracy. Ludzki kręgosłup domaga się możliwości ruchu, a kiedy takiej możliwości nie dostaje reaguje w określony sposób. Przy statycznych siedziskach zupełnie naturalne są takie reakcje organizmu, jak „strzelanie” w krzyżu czy biodrach. To nasz kręgosłup woła o pomoc. Możemy mu pomóc wybierając odpowiednie krzesło.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *