O wygodzie korzystania z płatności cyklicznych
26 kwietnia 2020Każdy z nas wie, że rachunki i różnego rodzaju comiesięczne zobowiązania potrafią stać się prawdziwym utrapieniem. Wcale nie chodzi o ich wysokość, tylko konieczność załatwiania...
Od roku 2014, a konkretniej od 1. sierpnia 2014 roku, bo i wtedy zakończył się okres przejściowy - oficjalnie zaczął obowiązywać w Europie nowy standard SEPA dla direct debitów. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, czym jest SEPA Direct Debit. Przeczytaj go koniecznie!
Zacznijmy od tego, że Direct debit, zwany również w Polsce poleceniem zapłaty, jest metodą płatności umożliwiającą automatyczne ściąganie środków z kont bankowych klientów. Otóż w metodzie tej klient podaje dane swojego konta bankowego (IBAN, BIC, imię i nazwisko właściciela konta) na stronie internetowej, na której chce dokonać zakupu, wyraża zgodę na ściąganie środków z jego konta i już.
Natomiast SEPA to skrót od Single Euro Payments Area, czyli Jednolitego Obszaru Płatniczego w Euro. Innymi słowy jest to obszar, w ramach którego podmioty mogą dokonywać bezgotówkowych rozliczeń w walucie euro zarówno transgranicznie, jak i w granicach państw członkowskich, według takich samych zasad, regulacji prawnych i zobowiązań.
No cóż, SEPA Direct Debit jest niczym innym jak poleceniem zapłaty, opartym o jeden standard - SEPA. Właśnie ta metoda płatności umożliwia więc biznesom internetowym posiadającym konto bankowe na terenie kraju będącego w regionie SEPA ściąganie środków w walucie euro z kont bankowych ich klientów z różnych krajów europejskich.
Pomimo, iż płatność dokonana z użyciem tej metody wydaje się być transakcją dokonywaną w czasie rzeczywistym (potwierdzenie transakcji przychodzi po jej realizacji) - w rzeczywistości tak do końca nie jest. Otóż czas realizacji takiej transakcji jest liczony w dniach. Dopiero po około 5 dniach roboczych od wysłania żądania ściągnięcia środków - środki takie mogą zostać zaksięgowane na koncie odbiorcy.
Na pewno SEPA Direct Debit jest bardzo dobrą formą płatności dla każdego biznesu sprzedającego swoje produkty i usługi w walucie euro i posiadającego klientów na terenie Europy. Dotyczy to zarówno firm sprzedających usługi wirtualne, jak i firm sprzedających towary niewirtualne.
Przede wszystkim SEPA Direct Debit odnosi się do płatności w walucie euro. TAK, wszyscy klienci posiadający konto bankowe w jednym z krajów będących w obszarze SEPA, posiadający środki w walucie euro będą mogli płacić tą metodą płatności.
Komentarze