O wygodzie korzystania z płatności cyklicznych
26 kwietnia 2020Każdy z nas wie, że rachunki i różnego rodzaju comiesięczne zobowiązania potrafią stać się prawdziwym utrapieniem. Wcale nie chodzi o ich wysokość, tylko konieczność załatwiania...
Stali użytkownicy aplikacji mobilnych banków na pewno zauważyli, że od jakiegoś czasu pojawiła się opcja „zapłać Blikiem”. Co oznacza ten tajemniczy komunikat? Nie ma co ukrywać, że słowo Blik do tej pory nie było kojarzone z żadną usługą, więc dzisiaj stworzyliśmy poradnik o tym, czym jest Blik i jak działa. Wszystkie osoby zainteresowane nowymi technologiami i otwarte na korzystanie z nich, na pewno szybko przekonają się do tej metody płatności mobilnej. Zatem od początku, co powinniście wiedzieć o Bliku?
Blik powstał na bazie IKO, czyli pierwotnego programu do płatności mobilnych tworzonych przez Bank PKO SA. Później do rozwoju tej inicjatywy dołączyło kilka innych polskich banków (PKO, ING Bank Śląski, mBank, Bank Millenium, BZ WBK, Alior Bank, Orange Finanse, Getin Bank oraz T-Mobile Usługi Bankowe) integrując usługi Blika z własnymi aplikacjami mobilnymi. Innymi słowy, Blik to nowoczesne rozwiązanie do przeprowadzania płatności za pomocą telefonu komórkowego – umożliwia dokonania zakupu szybkim przelewem, generując sześciocyfrowy kod. W praktyce oznacza to, że każda osoba korzystająca z aplikacji mobilnej jednego z wymienionych banków, może zapłacić za swoje zakupy telefonem, nawet jeśli nie ma przy sobie karty płatniczej.
To bardzo prosta metoda, którą trudniej wytłumaczyć … niż wprowadzić w życie. Wystarczy mieć przy sobie telefon z aplikacją twojego banku (standardową aplikacją, na której sprawdzasz stan konta, historię płatności lub robisz przelewy), zalogować się do niej, kliknąć na opcję „zapłać Blikiem”, odczytać sześciocyfrowy kod, który wprowadzamy w sklepie do tradycyjnego terminala płatniczego i potwierdzamy realizację płatności.
Oprócz dokonywania transakcji osobistych, Blikiem możemy także zapłacić przez Internet (np. robiąc zakupy na Allegro) oraz w różnego rodzaju automatach, które korzystają z tego programu. Zwykle, jeśli w danym punkcie usługowym możemy dokonać płatności za pomocą karty płatniczej, opcja Blika także jest dostępna. Ponadto, za pomocą Blika możemy także wyciągnąć pieniądze z bankomatu. Jak to zrobić? Potrzebujemy znaleźć bankomat jedno z banków, które uczestniczą w programie lub obsługują bank uczestniczący w programie. Następnie wybieramy opcję w bankomacie „wypłata bez karty” albo „wypłata BLIK”. Generujemy w swojej aplikacji sześciocyfrowy kod, wpisujemy sumę, którą chcemy pobrać, zatwierdzamy operację i pobieramy pieniądze.
Komentarze