O wygodzie korzystania z płatności cyklicznych
26 kwietnia 2020Każdy z nas wie, że rachunki i różnego rodzaju comiesięczne zobowiązania potrafią stać się prawdziwym utrapieniem. Wcale nie chodzi o ich wysokość, tylko konieczność załatwiania...
Klienci sklepów internetowych mają wiele możliwości zapłaty za zakupione towary. Najczęściej wybieraną metodą płatności jest u nas szybki e-przelew. Mniej popularne są karty płatnicze. Wynika to przede wszystkim z braku wiedzy na temat procedury płacenia kartą oraz możliwości, jakie daje ta opcja.
Plastikowy pieniądz występuje w kilku opcjach. Najbardziej popularne są karty debetowe, które wydaje nasz bank do założonego rachunku. Płacąc taką kartą wydajemy środki finansowe zgromadzone na naszym koncie. Rachunek jest od razu obciążany sumą naszych wydatków. W przypadku kart kredytowych korzystamy z limitu kredytowego, który zostaje nam przyznany przez bank. Zadłużenie to należy oczywiście spłacić pod koniec okresu rozliczeniowego. Istnieje także możliwość rozłożenia spłaty w czasie. Jednak wówczas należy liczyć się z odsetkami. Szczególnym rodzajem karty jest karta przedpłacona (pre-paid). Nie jest ona powiązana z żadnym rachunkiem. Użytkownik zasila ją określoną kwotą. Jednak nie jest ona spersonalizowana, więc transakcję może przeprowadzić każdy, kto podpisze się, jako użytkownik.
Transakcje kartowe objęte są międzynarodowymi standardami. Jednym z nich jest certyfikat Payment Card Industry Data Security Standard (PCI-DSS), który został ustalony przez Visę oraz Mastercard, aby chronić dane użytkowników kart. Kolejnym sposobem ich ochrony jest system 3D Secure, który polega na identyfikacji właściciela karty przy pomocy jednorazowego hasła. Bez niego nie jest możliwe zakończenie transakcji kartą objętą ochroną.
Użytkownicy kart najczęściej spotykają się jednak z wymogiem podania trzycyfrowego kodu CVV2/CVC2. Można go znaleźć na odwrocie karty obok pola z podpisem. W trakcie dokonywania zakupów klient na etapie wpisywania danych karty jest z reguły proszony o podanie tego kodu. Zabezpieczenie jest proste, a jednocześnie bardzo skuteczne. Pozwala, bowiem zweryfikować czy dany klient rzeczywiście jest posiadaczem karty czy może jedynie wszedł w posiadanie jej danych i próbuje dokonać kradzieży.
W trakcie każdej transakcji przeprowadzanej w sieci warto sprawdzić, czy strona, na której podajemy dane swoje oraz karty jest zabezpieczona specjalnym protokołem SSL. Uniemożliwia on przechwycenie wpisywanych danych przez osoby niepowołane. Szyfrowane strony bardzo łatwo rozpoznać. W pasku adresu znajduje się, bowiem oznaczenie „https” zamiast standardowego „http”. Dodatkowo u dołu strony pojawia się symbol zamkniętej kłodki. Korzystanie z takich stron daje klientom gwarancję, że wpisywane informacje, a co za tym idzie, środki na ich koncie bankowym są bezpieczne.
Źródło: http://tech.wp.pl/co-trzeba-wiedziec-placac-karta-w-internecie-6034811270009473a
Komentarze