O wygodzie korzystania z płatności cyklicznych
26 kwietnia 2020Każdy z nas wie, że rachunki i różnego rodzaju comiesięczne zobowiązania potrafią stać się prawdziwym utrapieniem. Wcale nie chodzi o ich wysokość, tylko konieczność załatwiania...
Polacy pokochali zakupy w sklepach internetowych. Skutecznie przekonuje ich ogromny wybór towarów, niskie ceny, komfort zakupów online oraz prawo sprzyjające konsumentom. E-handel rośnie u nas w siłę. Niestety nasi rodacy wciąż boją się transakcji kartą w sieci. O ile inne metody e-płatności cieszą się coraz większym zainteresowaniem, o tyle podawanie numeru karty w sieci budzi pewne obawy. Czy jest się, czego bać?
Płacenie kartą w sieci nie generuje większego ryzyka, niż inne sposoby płatności. Wydawcy kart tacy, jak Visa czy MasterCard dbają o to, aby tego rodzaju transakcje były dobrze zabezpieczone. To z ich inicjatywy powstał specjalny system zabezpieczeń, czyli certyfikat PCI-DSS (Payment Card Industry Data Security Standard). Dzięki niemu chronione są dane karty i jej właściciela.
Istnieją także dodatkowe zabezpieczenia np. 3D Secure, które wymagają od posiadacza karty podania w momencie transakcji specjalnego kodu. Jest on tworzony przez token lub wysyłany w postaci wiadomości SMS. Bez tego specjalnego hasła nie jest możliwe dokończenie transakcji. Wyobraźmy sobie sytuacje, że złodziej kradnie nam kartę niezabezpieczoną hasłem. Z łatwością dokona z jej pomocą płatności. Natomiast zabezpieczona karta na niewiele się zda, jeżeli oszust nie ma dostępu także do naszego tokena lub telefonu.
Przy dokonywaniu transakcji kartą konieczne jest również podanie trzycyfrowego kodu CVV2/CVC2. Znajduje się on na odwrocie karty w pobliżu paska z podpisem. Jego zadaniem jest udowodnienie, że osoba, która płaci kartą rzeczywiście jest w jej posiadaniu.
Procedura płatności kartą jest bardzo prosta. Wystarczy kilka czynności, aby zrealizować transakcje. Użytkownik karty płaci w sposób szybki i bardzo komfortowy. Nie musi wypełniać formularzy czy troszczyć się o podpisy uwierzytelniające transakcję. W sytuacji, gdy zależy nam na tym, aby płatność przebiegła naprawdę szybko, karta jest najlepszym wyborem.
To również idealne rozwiązanie w przypadku zakupów w sklepach zagranicznych. Internet otwiera przed nami ogromne możliwości. Możemy kupować praktycznie w każdym zakątku świata. Karta zapewnia bezpieczeństwo takich transakcji. Sprawia, że są szybsze, niż np. przelewy zagraniczne. Poza tym, organizacje płatnicze takie, jak Visa czy MasterCard są znane i działają na całym świecie.
Płatność kartą, jako jedyna, zabezpieczona jest procedurą chargeback. Pozwala ona złożyć reklamacje w chwili, gdy transakcja nie przebiegła po naszej myśli. Chargeback, czyli obciążenie zwrotne nakłada na bank obowiązek zwrotu kwoty transakcji, jeżeli reklamacja złożona przez klienta zostanie uznana za zasadną.
Komentarze