O wygodzie korzystania z płatności cyklicznych
26 kwietnia 2020Każdy z nas wie, że rachunki i różnego rodzaju comiesięczne zobowiązania potrafią stać się prawdziwym utrapieniem. Wcale nie chodzi o ich wysokość, tylko konieczność załatwiania...
Wiele osób obawia się robić i płacić za zakupy przez Internet, ponieważ mogą paść ofiarą cyberataków. W ten sposób przy braku rozwagi i czujności można łatwo zostać poszkodowanym i utracić nie tylko dane, ale i duże sumy pieniędzy. Jednak transakcje w sieci w legalnych źródłach są chronione i możemy śmiało robić w takich miejscach zakupy online. Wystarczy, że wybierać będziemy usługodawców, którym nie jest obojętny los płatności internetowych klientów. Banki i pośrednicy starają się za wszelką cenę walczyć z cyberprzestępczością, dają klientom wiele metod obronnych przed wyłudzeniami i kradzieżami. Sami, jako użytkownicy sieci możemy także dbać o własne udane i bezpieczne płatności online.
Strony internetowe, które gwarantują bezpieczeństwo w sieci dla naszego połączenia używają szyfrowania danych. Tylko z takich stron powinniśmy korzystać, jeżeli nie chcemy nieproszonych gości (wirusy, złośliwe oprogramowania, hackerzy) na swoich urządzeniach. Z połączeń nieszyfrowanych możemy korzystać wyłącznie, jeśli mamy pewność, co do ich poziomu bezpieczeństwa – strony są sprawdzone i godne zaufania. Jednak w takich przypadkach nigdy nie ma stuprocentowej pewności i istnieje ryzyko, że od naszej ostatniej wizyty coś się wydarzyło – ktoś majstrował przy kodzie strony lub wkradł się w jej szeregi wirus. Szyfrowanie strony można łatwo sprawdzić – witryny posiadające takie zabezpieczenie będą miały w adresie skrót https zamiast http. Dodatkowo obok wyświetlanego adresu będzie widniał symbol kłódki lub klucza, które po naciśnięciu na nie pokażą informacje na temat aktualnych certyfikatów. Strony bez aktualizacji najczęściej nie są godne zaufania.
Inną formą oferowaną przy płatnościach online i w większości miejsc już konieczną dla użytkowników jest system 3D-Secure. Działa on w bankowości i przy płatnościach internetowych. Jest prosty i dosyć skuteczny. Przy dokonywaniu przelewu za zakupy musimy przepisać jednorazowy (krótkoterminowy) kod z wiadomości SMS, by autoryzować płatność. Bez tego zlecenie nie zostanie zrealizowane. Do wiadomości tekstowej w telefonie, który zazwyczaj mamy blisko siebie i na oku, trudno się dobrać. Z tego powodu, cyberprzestępcy mają ogromną trudność w przełamaniu takiego zabezpieczenia.
O bezpieczeństwo płatności internetowych powinniśmy troszczyć się także samodzielnie. W końcu chodzi o nasze pieniądze. Najlepiej zacząć od podstaw. Na początek dobry i skuteczny antywirus od oficjalnego wydawcy, który będzie chronił nasz sprzęt. Można wykupić także opcję pakietu z funkcją chronienia sieci – dodatkowe moduły będą blokowały niechciane połączenia internetowe, pobieranie niepożądanych programów z sieci oraz dbały o naszą anonimowość w trakcie korzystania z Internetu. Należy zadbać o aktualne oprogramowanie i aktualizować na bieżąco aplikacje – stare aplikacje, których ulepszamy do nowszych wersji są niebezpieczne ze względu na posiadane ewentualne błędy w działaniu czy brak lepszych systemów ochronnych. Ostatnim elementem podstawowej ochrony jest zapora firewall, którą można nabyć osobno lub w pakiecie z antywirusem. Firewall blokuje nieautoryzowany dostęp do naszych urządzeń i nieznane połączenia internetowe – nie pozwala osobom trzecim podłączać się do naszych urządzeń za pomocą sieci (szczególnie przy sieciach publicznych).
Komentarze