O wygodzie korzystania z płatności cyklicznych
26 kwietnia 2020Każdy z nas wie, że rachunki i różnego rodzaju comiesięczne zobowiązania potrafią stać się prawdziwym utrapieniem. Wcale nie chodzi o ich wysokość, tylko konieczność załatwiania...
Płatności przez telefon – czy można bardziej ułatwić sobie życie? Czy niedługo, zamiast portfela, będziemy nosić w kieszeniach ładowarki do telefonów albo banki energii, bo żadne dokumenty i pieniądze w fizycznej formie nie będą już nam potrzebne? Być może te pytania wiele lat temu zadawali sobie miłośnicy nowych technologii, którzy dzisiaj z powodzeniem praktykują je w życiu codziennym. Dziś opowiemy trochę o płatnościach BLIK w polskich warunkach oraz o tym, dlaczego warto zainteresować się tematem. Spróbujemy także rozwiać dręczące was wątpliwości.
Blik to nowoczesny system płatności mobilnych, który powstał z inicjatywy kilku polskich banków na bazie pierwotnego systemu IKO, który stworzył PKO Bank Polski. Blik jest sześciocyfrowym kodem, który możemy użyć przy transakcji płatniczej, jeśli nie mamy przy sobie naszej karty płatniczej.
Zacznijmy od odpowiedzi na drugie pytanie postawione w podtytule. Aby korzystać z płatności mobilnych Blik potrzebujemy smartfona (nie ważne z jakim systemem, Androidem, Windowsem czy Apple) oraz zainstalowanej aplikacji banku, z którego korzystamy. Co ważne, nie potrzebujemy oddzielnej aplikacji by używać blik. Dokładnie ta aplikacja, w której sprawdzamy stan konta, wykonujemy przelewy lub przeglądamy historię wydatków jest zintegrowana z Blikiem. Być może zauważyłeś już, że od dłuższego czasu w opcjach dostępne są płatności przez Blik, ale nigdy nie wiedziałeś, jak z tego korzystać? Wystarczy, że przy kasie powiesz, że zapłacisz za zakupy korzystając z kodu Blik, użyjesz opcji w smartfonie – i to wszystko. Ponadto, poprzez aplikację mobilną banku za pomocą Blika możesz także wypłacać pieniądze z bankomatu. Blikiem zapłacisz też robiąc zakupy przez Internet czy w różnych punktach usługowych – ich sieć rozwija się każdego dnia.
Jak już wspomnieliśmy, Blik powstał z inicjatywy kilku banków. W Polsce korzystając z aplikacji mobilnych banków: PKO, ING Bank Śląski, mBank, Bank Millenium, BZ WBK, Alior Bank, Orange Finanse, Getin Bank oraz T-Mobile Usługi Bankowe, możesz generować kody Blik!
A co, jeśli zgubisz telefon? Z technicznego punktu widzenia Blik jest bezpieczniejszy niż dokonywanie płatności kartą płatniczą. Dlaczego? Ponieważ gdy zgubimy kartę płatniczą, ktoś może dokonać czterech transakcji do kwoty 49.90 PLN bez znajomości kody PIN, zanim w ogóle zgłosimy kartę do zablokowania. Gubiąc telefon najpierw trzeba odblokować ekran główny, a potem dostać się do aplikacji bankowej.
Komentarze