O wygodzie korzystania z płatności cyklicznych
26 kwietnia 2020Każdy z nas wie, że rachunki i różnego rodzaju comiesięczne zobowiązania potrafią stać się prawdziwym utrapieniem. Wcale nie chodzi o ich wysokość, tylko konieczność załatwiania...
Okazuje się, że mimo szerokiego rozpowszechnienia bankowości elektronicznej, wciąż jeszcze wiele osób korzysta z gotówkowej formy płatności. Badania rynku i raport „Płatności faktur w Polsce” pokazują, że ta forma dokonywania zapłaty jest używana zazwyczaj wtedy, kiedy chcemy opłacić comiesięczne rachunki. Polacy, za prąd, gaz, telefon i Internet wolą zapłacić w stacjonarnej placówce. Gdzie zatem można dokonać gotówkowej płatności za nasze rachunki?
Badania pokazują, że średnio w Polsce co roku opłaca się ok. 70 milionów faktur miesięcznie. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, zaledwie 10% płatności jest regulowanych przez sieć internetową. Pozostałe 90% uiszczamy za pośrednictwem gotówki na Poczcie Polskiej, w marketach i bankach.
Z lektury wspomnianego raportu wynika, że w Polsce do najpopularniejszych metod opłacania rachunków wciąż należy tradycyjna wizyta na poczcie. Oczywiście płatności online sprawiły, że widoczny jest wyraźny spadek popularności tej metody regulowania rachunków. Oprócz e-przelewów na rynek wkroczyły także banki oraz markety, w których można uregulować należności. Warto podkreślić, że prowizja za jednorazową opłatę rachunku na poczcie wynosi 2 złote 50 groszy, jednak tylko i wyłączne do kwoty 1000 złotych. Po jej przekroczeniu, Poczta Polska pobiera aż 0,5% całości kwoty, jaką opłacamy. Podobną prowizję zapłacimy również w większości banków, choć to zależy już od danej placówki. Obecnie sporą konkurencją dla Poczty i banków są markety, gdzie klienci mogą opłacić swoje rachunki bezpośrednio przy kasie. Jest to o tyle wygodne, że każdy z nas może opłacić rachunki przy okazji codziennych zakupów spożywczych. Co więcej, prowizje są tu niższe niż te na Poczcie. Oczywiście największą konkurencją jest Internet, ponieważ wiele banków nie pobiera w ogóle prowizji za dokonanie opłaty za pośrednictwem e-przelewu, a jeśli pobiera, to opłata waha się z reguły między 0,50 a 1 złotym.
Okazuje się, że systemy znane dotychczas z oferowania usług związanych z dokonywaniem płatności w sieci, wychodzą naprzeciw tym klientom, którzy nie dysponują możliwością zapłaty za pomocą bankowości elektronicznej czy karty płatniczej. I tak np. Dotpay udostępniło gotówkowe metody płatności. Rozwiązanie to umożliwia klientom wygenerowanie pocztowego druku przelewu, który można opłacić na dowolnej poczcie czy banku lub w sieci sklepów Żabką bądź FreshMarket. Dotpay oferuje takie płatności gotówkowe jak tradycyjny przelew bądź przekaz, VIA – Moje Rachunki, Kantor Polski oraz możliwość zapłacenia we wspomnianych sieciach sklepów.
Komentarze