O wygodzie korzystania z płatności cyklicznych
26 kwietnia 2020Każdy z nas wie, że rachunki i różnego rodzaju comiesięczne zobowiązania potrafią stać się prawdziwym utrapieniem. Wcale nie chodzi o ich wysokość, tylko konieczność załatwiania...
Według raportów przeprowadzanych przez Izbę Gospodarki Elektronicznej, z płatności mobilnych w Polsce korzysta prawie 40% ankietowanych. W rzeczywistości ten wynik może być znacznie wyższy. Powodów jest mnóstwo: ogromna wygoda użytkowania, bezpieczeństwo transakcji, szybki dostęp do aplikacji i do bankowości mobilnej, niskie koszty korzystania. Jakie metody płatności mobilnej najbardziej lubią Polacy? Zapraszamy do lektury!
Warunkiem do korzystania z płatności mobilnych jest posiadanie najprostszego smartofna, który obsługuje potrzebne użytkownikowi aplikacje. Trzeba także uważać z dostępem do Internetu i najlepiej korzystać jedynie z własnego transferu lub domowego wi-fi. Używanie sieci publicznych naraża na próby przejęcia konta bądź kradzieży pieniędzy, pomimo szeregu zabezpieczeń, jakie stosują przodujące serwisy obsługujący taki typ transakcji oraz obostrzeń bankowych. Z płatności mobilnych mogą korzystać posiadacze bankowości elektronicznej.
Generalnie rozróżniamy dwa typy płatności mobilnych: zdalne i zbliżeniowe. Jeśli chodzi o płatności zdalne, transakcja odbywa się pomiędzy telefonem a serwerem, najczęściej za pomocą usługi tzw. SMS Premium albo po prostu Internetu. Jeśli chodzi o SMS Premium, użytkownik musi mieć zasilone swoje konto odpowiednią kwotą, aby wysłać sms z kodem i wykupić daną usługę. SMS były hitem zeszłego stulecia, zwłaszcza w różnego rodzaju loteriach czy telemarketingu. Dzisiaj używamy ich głównie po to, by wykupywać usługi u operatorów komórkowych, czasem można także zapłacić za dostęp do platform filmowych, artykułów czy kupić ulepszenia w grach komputerowych. Minusem płatności zdalnych jest cena usługi, bardzo często znacznie przewyższająca cenę za produkt przy innym rodzaju płatności (np. kartą). Trzeba doliczyć marżę dla operatora sieci komórkowej.
Natomiast jeśli chodzi o płatności zbliżeniowe, potrzebujemy telefonu, który obsługuje nowoczesną technologię NFC. Od kilku lat każdy smartfon ma wbudowany taki tryb, więc nie trzeba tego specjalnie sprawdzać. Dzięki NFC użytkownik może płacić zbliżeniowo zarówno kartą jak i telefonem (a nawet niektórymi gadżetami, które są wyposażone w tę technologię). Jeśli nasza transakcja przekroczy kwotę 50 złotych, użytkownik zostanie poproszony o wpisanie kodu PIN. Jeśli chodzi o używanie kart płatniczych większość osób nie ma z nimi problemu, ale płatności zbliżeniowe telefonem to nadal jest to grunt do odkrycia. Zwróciła na to uwagę firma Visa, która umożliwia użytkownikom aplikacji Visa Checkout wygenerowanie tzw. mobilnej karty płatniczej. Dzięki takiej opcji można zapłacić zbliżeniowo przez każde urządzenie, które obsługuje aplikację Visy.
Poza wymienionymi typami płatności mobilnych, obecnie najszybciej rozwijającym się sposobem transakcji online jest korzystanie z aplikacji na smartfon. Wyżej wspomnieliśmy o Visa Checkout, która działa na zasadzie wirtualnego portfela, ale oprócz niej mamy naprawdę szeroki wybór, np. Master Pass, SkyCash, mPay czy PayPal. Szybkie przelewy z poziomu telefonu można też wykonywać mając zainstalowane aplikacje bankowości mobilnej, trzeba jednak aktywować taką usługę i ustalić do niej oddzielny kod PIN (w ramach dodatkowego uwierzytelnienia). Korzystając z aplikacji mobilnych użytkownik ma do dyspozycji wiele innych usług, np. opłacenie parkingu czy biletu do kina.
Komentarze