O wygodzie korzystania z płatności cyklicznych
26 kwietnia 2020Każdy z nas wie, że rachunki i różnego rodzaju comiesięczne zobowiązania potrafią stać się prawdziwym utrapieniem. Wcale nie chodzi o ich wysokość, tylko konieczność załatwiania...
Mimo początkowych obaw e-konsumentów, płatności online stały się powszechne i wypierają tradycyjne, gotówkowe transakcje. Dzięki działaniom banków oraz firm obsługujących szybkie przelewy w sieci, użytkownicy mają obecnie wysokie zaufanie do tego rodzaju transakcji. Nie znaczy to jednak, że zwolennicy tradycyjnych płatności nie mają zupełnie racji. Przyjrzyjmy się zatem plusom i minusom związanym z płaceniem w Internecie.
Rozwój rynku e-commerce nie tylko sprawił, że powstaje coraz więcej e-sklepów oraz firm, oferujących usługi związane z płatnościami online, ale również wpłynął na wysoką konkurencyjność pomiędzy tymi podmiotami. Oznacza to, że pozyskanie zaufania klienta jest obecnie jednym z głównych priorytetów w e-handlu. Stąd coraz doskonalsze i bezpieczniejsze systemy e-płatności. Ma być szybko, łatwo i wygodnie, jednak czy zawsze płacenie w sieci jest lepszym rozwiązaniem od tradycyjnych metod?
Do głównych zalet płacenia online należy przede wszystkim to, że klient nie musi ręcznie uzupełniać blankietu – automatyczne wypełnienie formularza niweluje jakąkolwiek możliwość popełnienia błędu przy wpisywaniu danych odbiorcy. Równie wygodny jest fakt, że transakcja przepływa natychmiastowo, co pozwala na bardzo szybką realizację zamówienia. Klient będzie mógł szybko otrzymać upragniony towar. Wszystko to bez konieczności wychodzenia z domu i spędzenia wielu godzin na zakupach! Dla sprzedawcy niewątpliwą zaletą posiadania systemy płatności online jest fakt, że zamówienie jest opłacane przez klienta w ciągu kilki minut, a przelewy są księgowane automatycznie, co znacznie ułatwia prowadzenie interesu. Zarówno klient, jak i sprzedawca mogą dodatkowo monitorować aktualny status realizacji zamówienia – skąd odebrał je kurier, gdzie obecnie się znajduje i czy zostało odebrane. Wszystko przebiega płynnie i sprawnie tak, że sprzedawca nie musi jak kiedyś przeglądać historii rachunku bankowego, aby znaleźć wpłatę i dopiero móc wysłać zamówiony towar.
Mimo niewątpliwej wygody, jaką oferują systemy płacenia online, znajdzie się również parę wad. Sprzedawcy mogą narzekać na przykład na dość wysokie prowizje (ok. 3% wartości zamówienia) oraz wysokie oprocentowanie kart kredytowych. Niekiedy również czas wypłacenia zgromadzonych środków wydłuża się do aż kilku dni. Po stronie klienta, do wad można zaliczyć brak natychmiastowego wsparcia informacyjnego w razie jakichkolwiek problemów z przetworzeniem transakcji. Zdarza się również, że niektóre serwisy wprowadzają jakieś dodatkowe, płatne opcje, co często niemile podwyższa należność w stosunku do oczekiwanej sumy zapłaty. W końcu nikt z nas nie lubi ukrytych kosztów, na szczęście większość serwisów nie stosuje tego typu sztuczek.
Komentarze