SSklep internetowy
Kiedy i jak można zwrócić towar w sklepie internetowym?
4 kwietnia 2017
Konsument nabywając towary drogą internetową zabezpieczony jest dodatkowymi przepisami wynikającymi z Ustawy u prawach konsumenta. Nadają one sprzedawcy pewne obowiązki, których niezrealizowanie grozi dosyć poważnymi konsekwencjami. Wiele sklepów nie stosuje się jednak do obowiązujących zasad. Dlatego warto, aby konsument miał świadomość swoich praw.
Prawo do odstąpienia od umowy. Podstawowy przywilej e-klienta
Konsument może zwrócić jedynie pełnowartościowy i nieużywany towar zakupiony w sklepie internetowym. Powinien w tym celu w ciągu czternastu dni kalendarzowych od daty otrzymania towaru złożyć stosowne oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Wzór takiego oświadczenia znajdziemy bez trudu w Internecie. Czasami podają go również same sklepy. Złożenie oświadczenia i zwrot towaru nie musi następować jednocześnie. Co ważne, konsument nie musi podawać powodu odstąpienia od umowy. Po otrzymaniu oświadczenia i przedmiotu sprzedaży sklep internetowy ma obowiązek zwrócić pieniądze wpłacone przez klienta.
Próby złej interpretacji przepisu o zwrocie towarów przez sprzedawców internetowych
Niestety wielu sprzedawców próbuje lawirować między przepisami. Nagminnie zdarzają się w sklepach internetowych informacje o nieprzyjmowaniu zwrotów. Należy podkreślić, że takie zapisy są jawnie niezgodne z prawem. W jaki sposób sprzedawcy próbują jeszcze uniknąć zwrotów? Wiele sklepów uzależnia możliwość odstąpienia od umowy od faktu, czy dana rzecz była sprzedawana w regularnej cenie. Trzeba podkreślić, że towar przeceniony również podlega prawu zwrotu.
Sklep internetowy nie może także żądać zwrotu towaru w oryginalnym opakowaniu. Nie jest ono przedmiotem umowy. Ma stanowić jedynie zabezpieczenie kupowanej rzeczy. Utraty prawo do zwrotu nie powoduje także odbiór osobisty towaru kupionego w sklepie online. Towar odbieramy osobiście, jednak umowa w dalszym ciągu jest umową zawieraną na odległość za pośrednictwem sklepu internetowego.
E-konsumenci zastanawiają się także, czy do skorzystania z prawa odstąpienia od umowy potrzebny jest paragon. Na pewno sprzedawca nie może uzależniać od jego posiadania prawa zwrotu. Istnieją przecież inne dowody zakupu np. wydruk z karty kredytowej czy wyciąg z banku. Każdy sprzedawca ma obowiązek potwierdzenia informacji dotyczących transakcji elektronicznej na trwałym nośniku. Najczęściej wykorzystywana jest do tego celu poczta elektroniczna. Pamiętajmy o tym, że korespondencja e-mailowa również może stanowić dowód zakupu. Nigdy nie wyrzucajmy maili otrzymanych ze strony sklepu internetowego. Bardzo często pozwalają one dochodzić swoich praw.
Komentarze