SSklep internetowy
Najczęstsze błędy w regulaminach sklepów internetowych
22 sierpnia 2016
Nie da się ukryć, że sklep internetowy jest skutecznym narzędziem dotarcia do szerokiej grupy odbiorców, niedostępnych w przypadku sklepu stacjonarnego. Dlatego aby móc z tego rozwiązania bezpiecznie korzystać konieczne jest jednak spełnienie pewnych wymogów prawnych. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący najczęstszych błędów w regulaminach sklepów internetowych. Przeczytaj go koniecznie!
Zacznijmy jednak od tego, że z prowadzeniem sklepu internetowego wiąże się obowiązek posiadania regulaminu. Przede wszystkim jego treść jest w dużym stopniu uzależniona od wymagań stawianych przez ustawodawcę, w szczególności tych wyznaczający minimalny zakres ochrony konsumentów. Jednak w pewnym zakresie istnieje jednak możliwość kształtowania treści regulaminu i dopasowania go do specyfiki oraz potrzeb danego sklepu internetowego. Niesie to ze sobą ryzyko popełnienia błędów. Poza tym musisz pamiętać, że regulaminy sklepów internetowych, ze względu na ich powszechną dostępność, są szczególnie podatne na „kontrolę” co do ich prawidłowości, nie tylko ze strony klientów i organów państwa, ale również osób trzecich.
Dodatkowo skutkować to może m. in. złożeniem pozwu o uznanie danej klauzuli za niedozwoloną. W związku z tym przy tworzeniu regulaminu warto jest wystrzegać się pewnych błędów.
Na przykład takich jak wyłączenie bądź ograniczanie praw konsumentów lub odpowiedzialności sprzedawcy. Przede wszystkim musisz być ostrożny, gdy zawierasz w regulaminie zapisy o wyłączeniu uprawnień konsumentów bądź ograniczasz swoją odpowiedzialność jako sprzedawca. Pamiętaj, że postanowienia o treści „sprzedawca nie ponosi odpowiedzialności za…” w pewnych przypadkach mogą zostać przez sąd uznane za niedozwolone. Dodatkowo, również uzależnienie, niektórych uprawnień konsumentów od spełnienia przez nich dodatkowych warunków może okazać się ryzykowne. Oczywiście nie oznacza to, że postanowienia takie zawsze zostaną uznane przez sąd za niedozwolone. Po prostu musisz jednak uważać korzystając z takich zapisów.
Zdecydowanie do najczęściej stosowanych klauzul niedozwolonych zalicza się: postanowienia ograniczające odpowiedzialność sprzedawcy za działania osób dostarczających produkt konsumentowi, postanowienia ograniczające możliwość odstąpienia od umowy przez konsumenta, postanowienia ograniczające odpowiedzialność z tytułu niezgodności sprzedanego towaru z umową, klauzule wskazujące jako sąd właściwy dla ewentualnego sporu pomiędzy prowadzącym sklep internetowy a konsumentem sąd siedziby prowadzącego sklep, postanowienia ograniczające odpowiedzialność sprzedawcy za umieszczone na stronie internetowej sklepu informacje dotyczące oferowanych produktów.
Komentarze