SSklep internetowy
Oprogramowanie sklepu internetowego - jak wybrać?
16 sierpnia 2017
Wszyscy e-przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają swoją działalność w sieci muszą się zdecydować na odpowiednie oprogramowanie dla ich e-działalności. Nie jest to wcale łatwe zadanie, ponieważ obecnie rynek jest pełen różnych rozwiązań, a nie każde będzie pasowało do specyfiki danego e-sklepu. Trzeba więc bardzo dokładnie zapoznać się z ofertą poszczególnych platform do sprzedaży online. Dobrze również jeśli dokładnie sprecyzujemy cele, jakie spełniać ma nasz sklep. Wówczas będzie łatwiej znaleźć nam właściwe oprogramowanie.
Oczywiście z reguły początkujący e-przedsiębiorcy nie dysponują wielkim budżetem. Dlatego na starcie najlepiej zdecydować się na oprogramowanie pudełkowe w formie dzierżawy. Nie wymaga ono skomplikowanej wiedzy informatycznej, jest tanie i bardzo łatwe oraz intuicyjne w obsłudze. W sytuacji, gdy jesteś już doświadczonym e-sprzedawcą, lepiej zdecydować się na usługi platformy dedykowanej. W ten sposób można stworzyć swoją własną platformę, na której zamieścisz potrzebne aplikacje.
Oprogramowanie pudełkowe
Ten rodzaj oprogramowania można nabyć bezpośrednio od dystrybutora. Jego zaletą jest to, że jest już w całości gotowe, wystarczy więc je tylko zainstalować. Na rynku znajdziemy wiele ofert, które różnią się ceną oraz możliwościami. Do wyboru mamy np. oprogramowanie pudełkowe otwarte, które bardzo często są bezpłatne. Wówczas właściciel e-sklepu będzie mógł modyfikować tylko te mechanizmy, które mają działać w sposób dedykowany, cała reszta działa wtedy bez zmian. Istnieje również opcja ze skorzystania oprogramowania dla sklepu internetowego w formie dzierżawy. Rozwiązanie to jest bardzo szybkie i stosunkowo tanie. Zaleca się je tym, którzy bardzo szybko chcą uruchomić swoją działalność online.
Platformy dedykowane
Oprogramowanie to jest tworzone pod indywidualne potrzeby danego e-przedsiębiorcy. Podczas wspólnych rozmów ustala się aplikacje i narzędzia, jakie powinno zawierać. Rozwiązanie to daje wyjątkową możliwość stworzenia w pełni profesjonale platformy. Przedsiębiorca może być pewny, że będzie ona dopasowana do jego preferencji. Wiąże się to jednak z koniecznością posiadania odpowiedniej wiedzy informatycznej lub z potrzebą zatrudnienia właściwego pracowita, który będzie mógł samodzielnie zaprojektować oprogramowanie dla sklepu internetowego. W sytuacji, gdy nie mamy wiedzy ani pracownika, lepiej zrezygnować z tej opcji, ponieważ narobimy sobie więcej szkód, niż korzyści. Trzeba również podkreślić, że platformy dedykowane są dość drogie, tak więc początkujący gracze na rynku e-commerce raczej nie będą mogli sobie na nie pozwolić. Dodatkowo, sam proces wdrażania systemu jest stosunkowo długi, co znaczy, że więc rozpoczęcie działalności e-sklepu może się znacznie wydłużyć.
Komentarze