SSklep internetowy
Prawo do zwrotu towaru. Przywilej zakupów internetowych.
7 maja 2017
Spośród wszystkich korzyści płynących z zakupów internetowych jednym z najważniejszych przywilejów e-klientów jest prawo do zwrotu towaru w ciągu dziesięciu dni od zawarcia umowy. Daje je Ustawa o ochronie niektórych praw konsumentów. Dzięki jej zapisom znikają problemy związane z nieprzemyślanymi zakupami, o które w Internecie nietrudno.
Dziesięć dni, a może więcej
Dokonując zakupów w sieci, czyli zawierając umowę na odległość konsument może w ciągu dziesięciu dni kalendarzowych zwrócić towar. Nie musi podawać przyczyny odstąpienia od umowy. Termin ten liczony jest od dnia, w którym klient otrzymał dany towar, a w przypadku świadczenia usługi od dnia zawarcia umowy. Do podstawowych obowiązków sprzedawcy należy poinformowanie klienta o możliwości rezygnacji z towaru. Jeżeli sklep zaniecha tych obowiązków i klient nie otrzyma należytej informacji, termin zwrotu ulega wydłużeniu do trzech miesięcy. Klienci często nie wiedzą o przysługującym im prawie zwrotu, a z pewnością warto z niego korzystać, jeżeli otrzymany towar odbiega od naszych oczekiwań.
Jak wygląda procedura odstąpienia od umowy?
Klient chcąc odstąpić od umowy powinien przesłać sprzedawcy we wskazanym terminie stosowne oświadczenie, najlepiej na piśmie, choć ta forma nie jest obowiązkowa. Liczy się data podpisania oświadczenia, a nie moment jego dostarczenia. Oświadczenie warto przesłać listem poleconym ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Mamy wówczas dowód nadania i odbioru pisma, przydatny w momencie pojawienia się komplikacji. Oczywiście, otrzymany wcześniej towar konsument również musi zwrócić. Obowiązkiem sprzedawcy jest zwrot wpłaconej kwoty w ciągu czternastu dni, przy czym koszty przesyłki ponosi klient.
Niestety, prawo odstąpienia od umowy nie dotyczy przedmiotów nabywanych w drodze licytacji. Jeżeli klient kupuje przedmiot na aukcji internetowej, musi liczyć się z tym, że nie będzie mógł go zwrócić. Warto jednak mieć świadomość, że przepisy te dotyczą jedynie samej licytacji. Kupienie towaru w opcji „Kup teraz” daje możliwość jego zwrotu w ciągu dziesięciu dni.
Kiedy klient nie może zwrócić towaru?
Od opisanej reguły istnieją pewne odstępstwa. Klient nie może odstąpić od umowy kupna nabywając produkty łatwo psujące się, przede wszystkim artykuły spożywcze takie, jak owoce i warzywa, nabiał czy mięso. Prawo zwrotu nie dotyczy także muzyki, filmów czy programów komputerowych sprzedawanych na nośnikach elektronicznych, jeżeli oryginalne opakowanie zostało przez klienta usunięte. W praktyce oznacza to, że zrywając foliowe zabezpieczenie z płyty, klient pozbawia się prawa odstąpienia od umowy.
Komentarze