SSklep internetowy
Regulamin w sklepie internetowym
26 sierpnia 2016
Trzeba przyznać, że aby właściwie odczytać i zrozumieć regulamin w sklepie internetowym to przede wszystkim trzeba znać definicje słów, które są w nim zawarte, a trochę ich tam jest. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący regulaminu w sklepie internetowym oraz tego jak go czytać. Przeczytaj to koniecznie!
Zacznijmy więc od takich definicji jak: przedsiębiorca – osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna, o której mowa w art. 33 § 1 KC, prowadząca we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową, B2B (business to business) - transakcja zawierana przez dwóch Przedsiebiorców oraz B2C (business to consumer) - transakcja zawierana pomiędzy Przedsiębiorcą, a Konsumentem. Natomiast Konsument – jest to osoba fizyczna dokonująca czynności prawnej niezwiązanej bezpośrednio z jej działalnością gospodarczą lub zawodową. ( art. 23[1] KC).
Warto wspomnieć także o takiej definicji jak: regulamin sklepu internetowego - jest to nośnik umowy sprzedaży zawieranej na odległość, który służy do wielokrotnego stosowania oraz zostaje przygotowany w sposób jednostronny przez Przedsiębiorcę oraz klauzule niedozwolone/ klauzule abuzywne – są to przykłady zapisów regulaminu/umowy, które są sprzeczne z dobrymi obyczajami i rażąco naruszają interesy konsumentów oraz nie zostały ustalone indywidualnie.
Ponadto powinieneś wiedzieć czym jest rękojmia – prawo konsumenta do wymiany/naprawy/zwrotu obniżenia ceny lub odstąpienia od umowy zakupionego produktu na podstawie odpowiedzialności sprzedawcy za niezgodność towaru z umową. Chodzi oto, że Konsument ma prawo do reklamacji bez względu na przyznane przez producenta uprawnienie do gwarancji. Natomiast odstąpienie od umowy – to prawo odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni od doręczenia towaru stanowi szczególne uprawnienie Konsumenta dokonującego zakupu na odległość np. przez stronę www sklepu internetowego.
Generalnie rzecz ujmując regulamin - rodzaj wzorca umownego (384-385 KC), który ma coraz większe znaczenie w nowoczesnym obrocie gospodarczym, ze względu na wielokrotne stosowanie, a w szczególności możliwość przyspieszenia zawarcia umowy, obniżenie kosztów własnych oraz kalkulacje ryzyka i kontrolę wewnętrzną przedsiębiorstwa. Poza tym regulamin jest przygotowywany w sposób jednostronny przez przedsiębiorcę, dlatego w związku z modelem ochrony Konsumenta powinien być przejrzysty (transparentny).
Przede wszystkim Przedsiębiorca prowadzący Sklep internetowy, by spełnić powyżej wymienione obowiązki, powinien dać Użytkownikowi możliwość odczytu, ściągnięcia treści regulaminu sklepu internetowego na swoje Urządzenie oraz dokonania wydruku dokumentu, poprzez umieszczenie treści regulaminu sklepu internetowego na stronie www w taki sposób, by każdy Użytkownik już w momencie wejścia na stronę mógł zapoznać się z warunkami zawieranej umowy w regulaminie.
Komentarze