SSklep internetowy
Reklamacja towaru zakupionego w sklepie internetowym
24 sierpnia 2016
Trzeba przyznać, że reklamacja towaru to prawo, które przysługuje każdemu konsumentowi, a przedsiębiorca zobowiązany jest w rzetelny sposób tę reklamację rozpatrzyć. Rzecz jasna zakres uprawnień konsumenta w wypadku zaistnienia wadliwości towaru czy usługi zależy od wyboru podstawy prawnej reklamacji. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący reklamacji towaru zakupionego w sklepie internetowym. Przeczytaj go koniecznie!
Zacznijmy jednak od tego, że istnieją dwie niezależne od siebie podstawy zgłoszenia roszczeń z tytułu niezgodności rzeczy sprzedanej z umową – gwarancja i rękojmia. Przede wszystkim przedsiębiorca nie może odmówić rozpatrzenia reklamacji na podstawie rękojmi, stwierdzając, iż właściwszą drogą dochodzenia przez konsumenta swych uprawnień jest procedura gwarancji. Natomiast z kolei konsument powinien jednoznacznie wskazać, z jakiego trybu reklamacyjnego zamierza skorzystać. Generalnie rzecz ujmując postanowienia umowne przewidujące ograniczenie odpowiedzialności z tytułu rękojmi są nieważne.
Trzeba także przyznać, że ustawa o prawach konsumenta nie nakłada na konsumenta obowiązku sporządzenia reklamacji w formie pisemnej. Jednak ze względów dowodowych istotne jest, aby reklamacja była sporządzona na piśmie, ponieważ to na konsumencie będzie ciążył ewentualny obowiązek udowodnienia złożenia reklamacji w sądzie.
Musisz także wiedzieć, że reklamacja powinna zawierać: oznaczenie sprzedawcy/usługodawcy: imię, nazwisko, nazwę w przypadku osób prawnych, firmę, pod jaką działają, formę prawną prowadzonej działalności gospodarczej, adres głównego miejsca wykonywania działalności, NIP. Poza tym powinno także tam być umieszczone oznaczenie konsumenta: imię, nazwisko, adres zamieszkania, adres e-mail oraz telefon kontaktowy, miejsce i data sporządzenia reklamacji, informacje o umowie: kiedy została zawarta, co było przedmiotem umowy (zamawiany towar), sposób płatności za produkt lub usługę, wybrany sposób dostawy, data otrzymania przesyłki. Oczywiście nie może zabraknąć także informacji o wadzie przedmiotu reklamacji, dacie jej wystąpienia, żądań konsumenta, takich jak: wymiana towaru na towar wolny od wad, usunięcie wady towaru, obniżenie (częściowy zwrot) ceny towaru, odstąpienie od umowy. Na samym końcu powinien znaleźć się także podpis reklamującego.
Oczywiście nie wszystkie informacje, podane w wyżej są elementami, które muszą zostać umieszczone w reklamacji. Pamiętajmy jednak, że mogą one jednak znacznie ułatwić i przyspieszyć rozpatrywanie reklamacji przez przedsiębiorcę. Natomiast określenie daty zawarcia umowy umożliwi przedsiębiorcy określenie czy nie minął dwuletni okres, w którym konsument może dochodzić roszczeń z tytułu rękojmi, bądź czy dochowany został termin określony w gwarancji. Generalnie rzecz ujmując czas trwania gwarancji to, co do zasady, 2 lata, z tym że przedsiębiorca może ten termin wydłużyć. Dlatego, z tych samych powodów konieczne staje się podanie informacji o dacie otrzymania przesyłki.
Komentarze