SSklep internetowy
Zasady reklamacji w sklepie internetowym
17 maja 2017
Wiele osób robiąc zakupy w sklepie internetowym, zastanawia się, jak przebiega reklamacja towaru kupionego tą drogą. Nie tylko produkty zakupione w sklepach stacjonarnych mogą przecież okazać się wadliwe. Czy e-klienta obowiązują takie same zasady reklamacji, jak klienta tradycyjnego?
Zakupy internetowe, a reklamacja towaru
Kwestię reklamacji w przypadku zakupów dokonywanych za pośrednictwem Internetu reguluje Ustawa z 27 lipca 2002 roku o szczególnych warunkach sprzedaży konsumenckiej. Robione przez nas zakupy online to nic innego, jak umowy zawierane na odległość. Możemy w związku z tym skorzystać z prawa do reklamowania towaru niezgodnego z zawartą umową.
Na sprzedawcę została nałożona odpowiedzialność za niezgodność towaru z umową, która spoczywa na nim przez dwa lata od chwili zakupu. Reklamację można, więc zgłosić w ciągu tych dwóch lat. Istnieje pewne zastrzeżenie. Reklamacja powinna zostać zgłoszona w ciągu 2 miesięcy od momentu wykrycia niezgodności przez konsumenta. Według ustawy niedotrzymanie tego terminu jest jednoznaczne z utratą uprawnień. W praktyce bardzo trudno jest udowodnić, w którym momencie klient wykrył wadę towaru. Kupując określony produkt nie mamy przecież obowiązku skorzystać z niego od razu. Możemy rozpakować go, dokonać dokładnych oględzin czy wreszcie wypróbować nawet po roku posiadania. Do tego czasu nie mamy, zatem możliwości wykrycia wady.
Pamiętajmy, że niezgodność towaru z umową obejmuje także sytuacje, w których towar posiada inne właściwości lub nie posiada w ogóle właściwości opisanych w ofercie. Jeżeli więc kupujemy buty, które zgodnie z opisem na stronie sklepu miały być wykonane z naturalnej skóry, a okazuje się, że są wykonane z materiału skóropodobnego, także mamy prawo do reklamowania towaru.
Czego może żądać konsument w ramach reklamacji?
Roszczenia reklamacyjne mogą przybierać różną formę. Klient ma przede wszystkim prawo zażądać bezpłatnej naprawy uszkodzonej lub niedziałającej rzeczy albo wymiany towaru na zupełnie nowy, pozbawiony wad. Według obowiązujących przepisów sposób zaspokojenia roszczenia wybiera sam konsument. Dlatego składając reklamację, powinniśmy zawsze dokładnie i jednoznacznie określić swoje żądania.
Dopiero w sytuacji, gdy nie jest możliwa naprawa ani wymiana, sprzedawca nie jest w stanie zadośćuczynić żądaniom klienta w odpowiednim czasie lub wspomniana naprawa czy wymiana wiązałaby się z pewnymi niedogodnościami dla klienta, ma on prawo zażądać obniżenia ceny, a w przypadku poważnych wad odstąpienia od umowy kupna-sprzedaży.
Prawo określa także czas, jaki sprzedawca ma na ustosunkowanie się do złożonej reklamacji. Jest to 14 dni kalendarzowych. Jeżeli sprzedawca przekroczy ten termin, reklamacja automatycznie uznawana jest za zasadną.
Komentarze